Jabra
JABRA Evolve 20 SE Stereo Wired Headset - Microsoft Teams & Open Offic
RRP $119.00
$74.64inc
$44.37off RRP
Entry-level Professional headset with easy call management and great sound for calls and music.
Works straight out of the box with USB connection. Micorsoft Skype for Business certified.
Noise-cancelling microphone eliminates background noise. The ear cushions are designed to reduce high-frequency sounds. You and your conversation partner won’t struggle to hear each other.
These models support features for answering and ending calls, adjusting the volume and muting
Telrex is proud to offer one of the most comprehensive collections of Jabra headsets and video conferencing equipment available. Known for their cutting-edge audio and communication solutions, quality communication equipment is an excellent investment in your business. Whether you're looking for office headsets, headphones or speakerphones or video conferencing equipment - Jabra has you covered. Jabra headsets provide superior sound quality, allowing for crystal-clear conversations while providing comfort throughout long days at work.
General info
Audio Headset bandwidth Wideband
Fit & Comfort
Connectivity
| SKU | 4999-823-309 |
| MPN | 4999-823-309 |
| Barcode # | 0706487018469 |
| Brand | Jabra |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.015000000m3 |
2 Year Warranty
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: 4999-823-309 • MPN: 4999-823-309
Product Reviews
JABRA Engage 50 II Stereo Wired Headset - Microsoft Teams & Open Office Certified - Adv No
SKU: 5099-299-2169EncorePro HW510 Wired Headset - Mono - with U10P-S Reverse Polaris Cable Bundle
SKU: 783Q2AA-784S0AABuy 5 Get 1 Free - Jabra Evolve2 65 Flex Wireless Headset - Stereo - UC Certified - Blueto
SKU: 26699-989-999-BUY5-1FREEVoyager Focus 2 Wireless Headset - Stereo - UC Certified - OTH - Active Noise Cancelling -
SKU: 76U47AAIMPACT 1060T ANC, Duo Bluetooth headset with ANC, MS Teams
SKU: 1001136Bonus - Black COMSOL QI Charger - with Yealink (BH71-PRO) Headphones - Mono - MS Certified
SKU: BH71-P-C-A-10WQI