Coms in a Box
Coms in a Box 19" x 12RU x 600mm deep data cabinet
RRP $825.00
$326.70inc
$498.30off RRP
Discover the extensive range of TP-Link products available at Telrex. Known for their reliability and innovative technology, TP-Link offers a variety of networking and IT solutions to meet all your connectivity needs. From routers and switches to range extenders and adapters, TP-Link ensures seamless and efficient networking for both home and business environments.
• Standards and Protocols - IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab , IEEE 802.3x
• Interface - 16x 10/100/1000Mbps RJ45 Ports (Auto Negotiation/Auto MDI/MDIX)
• Network Media - 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m), 100BASE-TX/1000BASE-T: UTP category 5, 5e or above cable (maximum 100m)
• Dimensions ( W x D x H ) - 11.6*7.1*1.7 in. (294*180*44 mm)
• Switching Capacity - 32Gbps
• Packet Forwarding Rate - 23.8Mpps
• MAC Address Table- 8K
• Jumbo Frame - 10KB
• Green Technology - Yes
• Transfer Method - Store-and-Forward
| SKU | TL-SG1016D |
| MPN | TL-SG1016D |
| Brand | TP-Link |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
1 Year Warranty
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: TL-SG1016D • MPN: TL-SG1016D
Product Reviews
TP-Link ARCHER AX1800 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
SKU: ARCHER-AX1800Ubiquiti USW-Pro-Max-48-POE UniFi A 48-port, Layer 3 Etherlighting switch with 2.5 GbE an
SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Netgear Smart Managed Pro Plus 24-Port Gigabit PoE Switch with 2x SFP Ports
SKU: GS724TPTP-LINK 300MBPS WIRELESS-N USB VDSL/ADSL MODEM ROUTER
SKU: TD-W9970
Netgear Prosafe 48-Port Gigabit Smart Switch with POE and 4 SFP Ports
SKU: GS752TP-100AJS