About Ubiquiti E7,Enterprise-grade Indoor Access Point with 10-stream WiFi 7 Performance,10 GbE Uplink,Aredundant GbE Port-High Availability,*Deal Reg Only*
Ubiquiti E7,Enterprise-grade Indoor Access Point with 10-stream WiFi 7 Performance,10 GbE Uplink,Aredundant GbE Port-High Availability,*Deal Reg Only*
Features:
•WiFi 7 with 6 GHz support
•10 spatial streams
•Real-time spectral analysis for enhanced channel selection
•Dedicated spectral analyzer radio
•Long-range 6 GHz performance with AFC*
•185 m² (2,000 ft²) coverage
•1,000+ connected devices
•(1) 10 GbE RJ45 port and (1) GbE RJ45 port for power & data redundancy
•Backwards compatible mounting system**
•Powered using PoE++
| SKU | E7 |
| MPN | E7 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.003375000m3 |
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: E7 • MPN: E7
Product Reviews
More from this category
UniFi AP AC PRO 802.11ac Dual Radio Indoor/Outdoor Access Point,No PoE Adapter
SKU: UAP-AC-PRO-EUbiquiti 60G Precision Alignment Mount - network device mounting kit
SKU: 60G-PM