About Cloud Key Gen2 Rack Mount
Mount your CloudKey or CloudKey+ into a 19" rack.
- Mounts into a 19" rack
- Front-panel ethernet port for a clean installation
Compatibility: UCK-G2-PLUS, UCK-G2-SSD, UCK-G2
Networking interface : (1) GbE RJ45 port
Power method : PoE, 5V DC, 1A
USB-C : 5V, Min. 1A
Max. power consumption : 12.95W (PoE)
Button : (1) Reset
Power
Ambient operating temperature : 0 to 35° C (32 to 104° F)
Ambient operating humidity : 20 to 80% noncondensing
Certifications : CE, FCC, IC
| SKU | CKG2-RM |
| MPN | NHU-CKG2-RM |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.0600kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.520m |
| Unit Of Measure | ea |
1 Year Warranty
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: CKG2-RM • MPN: NHU-CKG2-RM
Product Reviews
More from this category
LG Ericsson iPECS POE8 8 Port Gigabit PoE Gateway Module - Used
SKU: UCP-ES8GP-R