About Oricom Care 820-1 Cordless phone
The latest from the Oricom range of DECT Cordless Phones, including answering machine, instant call blocking and loud handsfree speakerphone.
With a large blue backlit display and one-touch volume boost, this phone has been designed to maximise the user’s ability to HEAR and SEE the phone ring, enhancing their ability to communicate comfortably with family, friends and colleagues.
This phone is compatible with multiple handsets. Add up to 4 cordless handsets (CARE620HS) to the system.
Oricom CARE820-1 Pack Includes:
– 1 x Cordless Handset
– 1 x Base
– 1 x Line Cord
– 1 x AC Power Adaptor
– 2 x AAA NiMH Batteries
– 1 x User Guide
WARNING: If connected via the NBN, this product may not be able to make calls during a power outage, please check with your service provider.
| SKU | 130751 |
| MPN | CARE820-1 |
| Brand | Oricom |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: 130751 • MPN: CARE820-1
Product Reviews
More from this category
NEC SL2100 Starter Kit with System and 3 x 8 Button IP Handsets (Q3C-0008509021)
SKU: Q3C-0008509021HP POLY TRIO 8300 IP CONFERECE PHONE, WIFI,BLUETOOTH AND IPCONNECTIVITY,POE, SMALL ROOM
SKU: 849A0AA