JABRA Engage 40 Stereo Wired Headset - Microsoft Teams & Open Office Certified - Adv Noise
SKU: 4099-413-269About SHOKZ OpenComm 2 UC Stereo Bone Conduction Bluetooth Headset with Wireless USB-A Adapter
About SHOKZ OpenComm 2 UC Stereo Bone Conduction Bluetooth Headset with Wireless USB-A Adapter, 2025 Upgra
Shokz OpenComm2 UC 2025 Upgrade USB-A Black
Specifications:
- Connectivity: Bluetooth 5.1
- Wireless Range: Up to 30 Metres
- Water Resistance Rating: IP55
- Talk time: Up to 16 Hours
- Listen Time: Up to 8 Hours
- Standby Time: 14 Days
- Charge Time: 1 Hour
- Battery: Lithium Polymer (183mAh)
- Frequency Response: 20HZ - 20kHZ
- Speaker Sensitivity: 96 +-3dB
- Speaker Sensitivity: -38 +-3dB
- Impendance: 8.5 ohms +-20%
- Weight: 35g
- Warranty: 2 Years
Features:
- Advanced open-ear design with 9th generation bone conduction technology
- All-Day Comfort
- Fast Charging
- Dual Noise-Cancelling Boom Mic - Crystal Clear Calls
- 16 Hours of Talk Time
- Stay Connected & Situationally Aware
- Outstanding Audio Quality
- Zoom Certified
- Multipoint Pairing - Pair your headset with up to two devices at a time
- User-Friendly Integrated Controls
- Moisture-Resistant Durability - IP55 Water Resistant
- SHOKZ Connect Software - Never miss a function upgrade, and keep your headset up to date with the latest firmware
What's in the box?
- 1 x SHOKZ OpenComm 2 UC 2025 Upgrade Stereo Bone Conduction Headset
- 1 x SHOKZ Loop 120 USB-A Wireless Adapter
- 1 x USB-C Charging Cabler
- 1 x Hard Shell Carring Case
- 1 x User Manual
| Model | SHOKZ OpenComm2 UC Stereo Bone Conduction Bluetooth Headset |
| SKU | C120 UC |
| Weight | 35 grams |
| Technology | 7th generation bone conduction technology |
| Audio Technology | PremiumPitch™ 2.0 |
| Microphone | Noise-canceling microphone with DSP technology |
| Voice Technology | CVC (Clear Voice Capture) technology |
| Talk Time | 16 hours |
| Music/Listening Time | 8 hours |
| Standby Time | 14 days |
| Battery Capacity | 183mAh |
| Quick Charge | 5-minute charge for 2 hours talk time |
| Full Charge Time | 1 hour |
| Charging Port | USB-C |
| Bluetooth Range | Up to 30m/98ft |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.1 |
| Multipoint Pairing | Yes - up to 2 devices simultaneously |
| Water Resistance | IP55 rating |
| Frame Material | Titanium (internal) |
| SKU | SHOKZC120AABK |
| MPN | SHOKZC120AABK |
| Brand | Shokz |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: SHOKZC120AABK • MPN: SHOKZC120AABK
Product Reviews
More from this category
Jabra
RRP $295.00
$190.74inc
$104.26off RRP
Jabra
JABRA Engage 40 Stereo Wired Headset - UC Certified - Adv Noise Cancelling Mic - InLine Co
SKU: 4099-419-279RRP $385.00
$205.06inc
$179.94off RRP
Yealink
Bonus - Targus Laptop Backpack - with Yealink Bluetooth (BH71) Headphones - Mono - Teams C
SKU: BH71-BP $136.13inc
Poly
HP Poly EncorePro HW520V Corded Headset - Stereo - OTH - Voice Tube Quick Disconnect
SKU: 783P9AA $115.57inc
Poly
Plantronics Plantronics Savi Office W8210-M 3IN1,OTH Mono
SKU: 8D3J8AARRP $789.75
$297.94inc
$491.81off RRP
Yealink
Bonus - Black COMSOL QI Charger - with Yealink (BH74) Wireless Headphones - Stereo - MS Ce
SKU: BH74-MS-C-A-10WQI $231.00inc