Bonus - Targus Laptop Backpack - with Yealink Bluetooth (BH71) Headphones - Mono - Teams C
SKU: BH71-BPAbout Shokz OpenMeet UC USB-A
The Shokz OpenMeet UC USB-A is a bone conduction open-ear headset powered by an advanced Qualcomm chip, 11mm × 18mm custom speaker, and 4 amplifiers. This headset keeps you connected to your work and aware of your surroundings, from colleagues to household sounds. At just 78g, it's lightweight for all-day wearing comfort.
Key Features
- Open-Ear Design — Frees you from the discomfort and stuffiness of traditional on-ear and over-ear headsets for all-day comfort.
- Dual Connectivity — MultiPoint Pairing lets you connect with up to 2 devices at once and keep an ear on both your work meeting and phone.
- Loop120 USB-A Adapter — Delivers plug-and-play ease for professional communication setups with Windows 8+ and macOS 10.15+ compatibility.
- Noise-Cancelling Microphone — Advanced dual-microphone system with Clear Voice Capture (cVc) noise reduction isolates your voice from background noise.
- Independent Mute Button — A dedicated mute button allows you to easily mute while on calls.
- LED Busy Light — The LED indicator lets others know you're unavailable for uninterrupted focus.
- Long Battery Life — Up to 15 hours of listening time and 14 hours of talk time with fast charging giving you 2 hours of talk time from just 5 minutes.
- Customisable Fit — Interchangeable temple cushions in 3 sizes for a comfortable fit with TitaniumFlex Technology for a flexible fit that accommodates all eyewear styles.
Why Choose This Product?
Certified for Zoom and compatible with Cisco Webex, the OpenMeet UC offers a more stable and reliable wireless connection than direct Bluetooth pairing. It's designed for those who work in offices or from home and want to be able to hear their surroundings, plus those wanting a lightweight headset for all-day wearing. Our Telrexperts recommend this for hybrid workers who need professional audio quality without blocking out the world around them.
What's in the Box
- Shokz OpenMeet UC Headset
- Loop120 USB-A Wireless Adapter
- Hard Carrying Case
- USB-C Charging Cable
- 2 x Interchangeable Temple Cushions
- Quick Start Guide
- Legal Statement
| Weight | 78g |
| Dimensions (Retracted) | 152.4 x 127mm |
| Dimensions (Extended) | 185.4 x 127mm |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| Wireless Range | 30m (98 ft) |
| Battery Life | Up to 15 hours listening / 14 hours talk time |
| Quick Charge | 5 minutes for 2 hours talk time |
| Charging Port | USB Type-C |
| Charging Cable | USB2.0 CM-CM Data Cable |
| Speaker Driver | 11mm × 18mm custom speaker |
| Amplifiers | 4 amplifiers |
| Processor | Advanced Qualcomm chip |
| Frequency Extension | Beyond 20kHz |
| Microphone | Dual-microphone system |
| Noise Reduction | 98.6% background noise reduction |
| Noise Reduction Technology | Qualcomm cVc (Clear Voice Capture) |
| Multipoint Connection | Up to 2 devices simultaneously |
| Device Memory | Remembers up to 8 devices |
| Material | Ultra-flexible titanium plates |
| Design Points | 5-point design |
| Temple Cushions | 3 sizes (S, M, L) |
| Mute Button | Independent mute button |
| LED Indicator | LED indicator light |
| EQ Modes | Standard Mode, Vocal Booster Mode |
| SKU | C610-AA-BK |
| MPN | SHOKZC610AABK |
| Brand | Shokz |
| Shipping Weight | 462000.0000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.140m |
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: C610-AA-BK • MPN: SHOKZC610AABK
Product Reviews
More from this category
Plantronics Plantronics Savi Office W8210-M 3IN1,OTH Mono
SKU: 8D3J8AABonus - Black COMSOL QI Charger - with Yealink (BH74) Wireless Headphones - Stereo - MS Ce
SKU: BH74-MS-C-A-10WQIJabra Evolve2 65 - MS - Stereo - Black Link 380 - USB C
SKU: 26599-999-899Bonus - Targus Laptop Backpack - with Yealink (BH76) Headphones - Stereo - Teams - Bluetoo
SKU: BH76-TEAMS-BLACK-USB-A-BPJABRA Evolve2 65 Flex Stereo + Charging Stand - Wireless Headset - Teams Microsoft Certifi
SKU: 26699-999-989