Bonus - Targus Laptop Backpack - with Yealink Bluetooth (BH71) Headphones - Mono - Teams C
SKU: BH71-BPAbout Shokz OpenRun Mini Black
The Shokz OpenRun Mini Black brings bone conduction technology to a smaller frame, designed specifically for people with smaller heads or those who prefer a more secure fit. These wireless open-ear headphones use 8th generation bone-conducting audio technology to let you enjoy music, podcasts, and more, without anything inside your ear. The full-wraparound titanium band goes around your neck and over your ears, leaving your ears free to hear your surroundings.
Key Features
- Perfect Mini Size — With a 0.83-inch (21mm) shorter band than our standard size, OpenRun Mini offers a more stable fit for smaller heads.
- 8th Generation Bone Conduction — Powered by patented 8th generation bone conduction, Bluetooth 5.1, and PremiumPitch™ 2.0+, OpenRun delivers clear sound, powerful volume, and a rich bass.
- Open-Ear Safety — OpenRun delivers quality audio while leaving your eardrums open to surroundings for ultimate safety.
- IP67 Water Resistant — Completely sweat and waterproof for workouts, fitness and running. Moisture detection alert included for safe charging.
- 8-Hour Battery Life — Enjoy eight continuous hours of music, calls and podcasts with our Bluetooth headphones. OpenRun also features a 10-minute quick charge for up to 1.5 hours of battery life.
- Multipoint Connectivity — This technology allows you to pair the OpenRun Mini with two different mobile devices, letting you switch between the two without having to repeatedly go through the pairing process.
Why Choose This Product?
The OpenRun Mini is perfect for runners, cyclists, and fitness enthusiasts who want to stay connected to their surroundings while enjoying great audio quality. If the measurement is 9.25" exactly, or less, then these OpenRun Mini headphones are right for you. They are lightweight and comfortable for all-day listening, they keep you motivated and aware of your surroundings with their open-ear design. Our Telrexperts recommend these for anyone seeking a secure, comfortable fit that won't slip during intense workouts.
What's in the Box
- Shokz OpenRun Mini Headphones (Black)
- USB-C Charging Cable
- Hair Band
- Carrying Bag
| Model | S803-MN-BK-EN |
| Brand | Shokz |
| Product Type | Bone Conduction Headphones |
| Color | Black |
| Headphone Type | Bone Conduction |
| Bone Conduction Technology | 8th generation bone conduction |
| Audio Technology | PremiumPitch™ 2.0+ |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.1 |
| Wireless Range | 33ft (10m) |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Sensitivity | 105 ± 3dB |
| Impedance | 8.5ohm ±20% |
| Microphone Sensitivity | -38dB ± 3dB |
| Battery Life | 8 hours |
| Battery Capacity | 160mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Quick Charge | 10 minutes for 1.5 hours of battery life |
| Standby Time | 10 days |
| Water Resistance Rating | IP67 |
| Weight | 26g |
| Band Size Difference | 0.83 inch shorter than standard size |
| Head Measurement Range | 9.25 inches or less |
| Frame Material | Titanium |
| SKU | S803-MN-BK-EN |
| MPN | SHOKZS803MNBK |
| Brand | Shokz |
| Shipping Weight | 320000.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.170m |
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: S803-MN-BK-EN • MPN: SHOKZS803MNBK
Product Reviews
More from this category
Plantronics Plantronics Savi Office W8210-M 3IN1,OTH Mono
SKU: 8D3J8AABonus - Black COMSOL QI Charger - with Yealink (BH74) Wireless Headphones - Stereo - MS Ce
SKU: BH74-MS-C-A-10WQIPlantronics CS520 Wireless Headset Top and Base - Refurbished
SKU: CS520-R