About Ubiquiti UBB-XG Unifi Building to Building Bridge UBB-XG
60 GHz wireless point-to-point bridge with a 10G SFP+ uplink for maximum performance and a 5 GHz backup radio
Features:
-
5 GHz backup radio
-
Operational range of up to 500 meters
-
6 Gbps throughput rate
-
Additional GbE RJ45 port with PoE++
-
Integrated outer diameter alignment LED for easy setupAdopt the UBB-XG in Minutes with Your UniFi Network Application and:
-
Centrally manage multiple networks from an intuitive interface Enjoy real-time device insights and deep configuration options
-
Upgrade device firmware remotelyManage network users and guests with ease
-
Personalize the design, architecture, and privacy of guest hotspots
-
Set up devices quickly and manage them on the go with a powerful mobile app
| SKU | UBB-XG |
| MPN | UBB-XG |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: UBB-XG • MPN: UBB-XG
Product Reviews
More from this category
Ubiquiti
Ubiquiti UISP Cable Carrier - bulk cable - 1000 ft - black
SKU: UISP-CABLE-CARRIER $411.20inc