About UVC-G3-FLEX Camera Ceiling Mount Accessory
Recessed ceiling mount accessory for G3 and G5 Flex cameras.
- Upside-down mounting capability
- Low-profile installation
- Includes drywall mounting anchors and retainer for ceiling tile mount
- Sold as a single unit or a 3-pack
Compatibility: UVC-G5-Flex, UVC-G3-FLEX
Dimensions : Ø88.3 x 67.8 mm (Ø3.5 x 2.7")
Weight : 136 g (4.8 oz)
Enclosure material : Polycarbonate
Ambient operating temperature : -20 to 40° C (-4 to 104° F)
Ambient operating humidity : 20 to 90% noncondensing
Weight : 136 g (4.8 oz)
Enclosure material : Polycarbonate
Ambient operating temperature : -20 to 40° C (-4 to 104° F)
Ambient operating humidity : 20 to 90% noncondensing
| SKU | UVC-G3-F-C |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
1 Year Warranty
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: UVC-G3-F-C
Product Reviews
More from this category
TP-Link ENTERPRISE
VIGI 4MP Full-Color Turret IPC & 4 Channel PoE+ NVR KIT
SKU: VIGI-NK4P-T4425-2T $619.00inc
TP-Link
TP-Link VIGI NVR1008H-8P 8 Channel PoE+ Network Video Recorder
SKU: WTL-NVR1008H-8P $298.98inc
TP-Link ENTERPRISE
TP-LINK VIGI 16-CH NVR, SATA(0/4), UPTO 16-CH@FHD, 4K HDMI(1), FHD HDMI(1), GbE(2), 3YR
SKU: VIGI-NVR4016H $599.01inc
TP-Link ENTERPRISE
TP-LINK VIGI SP6020 INTELLIGENT SOLAR POWER SUPPLY SYSTEM, 60W(1), 20.8Ah/10.8V, DC(3),3YR
SKU: VIGI-SP6020 $699.00inc