Ubiquiti UA-Card UniFi Access Card 20 Pack
SKU: UA-CARDAbout 802.3af Supported PoE Injector
An adapter that can power UniFi PoE devices with wireless mesh applications, or offload PoE switch power dependencies.
- Delivers up to 15W of PoE
- Compatible with most UniFi Protect cameras and some APs such as U6+ and U6 Mesh
- Surge, peak pulse, and overcurrent protection
- Contains RJ45 data input, AC cable with earth ground, and PoE output
- LED indicator for status monitoring
- Compatibility
UK-Ultra / U6-PLUS / U6-IW / U6-Mesh / U6-Pro / U6-Lite / UAP-AC-IW / UTP-Touch / UVC-G5-Dome-Ultra / UVC-G5-Turret-Ultra / UVC-G5-Pro / UVC-G5-Flex / UVC-G5-Bullet / UVC-G5-Dome / UVC-AI-Pro / UVC-AI-DSLR / UVC-AI-Bullet / UVC-AI-360 / UVC-AI-Theta-Pro / UVC-AI-Theta / UVC-AI-Theta-Hub / UVC-G4 / Doorbell Pro PoE Kit / UVC-G4-DOME / UVC-G4-BULLET / UVC-G4-PRO / UVC-G3-FLEX
Dimensions: 86 x 46 x 33 mm (3.39 x 1.81 x 1.30")
Weight: 100 g (3.53 oz)
Output Voltage: 48V DC @ 0.32A
Gigabit LAN Port: Yes
Rated Voltage: 100—240V AC @ 50/60Hz
Input Current: 500mA Max
Efficiency: 84.25%
Switching Frequency: 65 kHz
Surge Protection: Yes (difference and common mode)
Ambient Operating Temperature: 0 to 40°C (32 to 104°F)
Storage Temperature: -30 to 70°C (-22 to 158°F)
Certifications: CE, FCC, IC, UL
| SKU | U-POE-AF-AU |
| MPN | U-POE-AF |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
1 Year Warranty
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: U-POE-AF-AU • MPN: U-POE-AF
Product Reviews
More from this category
Ubiquiti
RRP $107.80
$82.56inc
$25.24off RRP
Ubiquiti
Ubiquiti Door Lock Relay Cable, 500-foot (152.4 m) Spool of One Pair
SKU: NHU-UAC-C-DLR-1P $313.50inc
Ubiquiti
Ubiquiti UFiber SFP+ Multi-Mode Fiber Module, 10 Gbps, 300m
SKU: UACC-OM-MM-10G-D-2 $87.32inc