IMPACT 1060 ANC, Duo Bluetooth headset with ANC
SKU: 1001130About Jabra Engage 55 MS Mono - USB C (9553-470-111)
Jabra Engage 55 MS Mono USB-C
About Jabra
Telrex is proud to offer one of the most comprehensive collections of Jabra headsets and video conferencing equipment available. Known for their cutting-edge audio and communication solutions, quality communication equipment is an excellent investment in your business. Whether you're looking for office headsets, headphones or speakerphones or video conferencing equipment - Jabra has you covered. Jabra headsets provide superior sound quality, allowing for crystal-clear conversations while providing comfort throughout long days at work.
- Product Description: Jabra Engage 55 Mono - headset
- Product Type: Headset - DECT - wireless
- Compatibility: Mac, Windows
- Recommended Use: Computer
- Headphones Form Factor: On-ear
- Connectivity Technology :Wireless
- Wireless Technology :DECT
- Sound Output Mode: Mono
- Microphone :Boom
- Microphone Operation Mode :Uni-directional
- Controls: Mute, volume, answer/end, reject call
- Software Certification :Certified for Microsoft Teams
| SKU | 9553-470-111 |
| MPN | 9553-470-111 |
| Brand | Jabra |
| Shipping Weight | 1.5700kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.002850000m3 |
2 Year Warranty
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: 9553-470-111 • MPN: 9553-470-111
Product Reviews
More from this category
Yealink (BH70) Wireless Headphones - Mono - MS Certified - Bluetooth - BT51 - Dongle - Bla
SKU: BH70-M-TEAMS-CPlantronics OLI - Online Indicator (wireless accessory) - Refurbished
SKU: OLI-RJabra Jabra Evolve2 65 - UC Mono - Black Link 380 - USB A
SKU: 26599-889-999
