TP-Link Archer VR400 AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem Router
SKU: NWTL-ARCHERVR400About Nanostation M2 802.11b/g/n MIMO Antenna, WiFi Wireless Outdoor CPE, 13+ km
Indoor/Outdoor airMAX 2.4 GHz CPE.
- 2.4 GHz frequency band
- Cost-effective, high-performance
- Plug-and-play integration with airMAX antennas
Mechanical
Dimensions: 294 x 31 x 80 mm (11.6 x 1.2 x 3.2")
Weight: 400 g (14.1 oz)
Enclosure Material: Outdoor UV-stabilized plastic
Mounting Options: Pole-mount (Kit included)
Hardware
Networking Interface: (2) 10/100 MbE RJ45 ports
Power Method: Passive PoE 2-pair (4, 5+; 7, 8 return)
Power Supply: 24V, 0.5A PoE adapter (Included)
Supported Voltage Range: 22–27V DC
Max. Power Consumption: 5.5W
Operating Temperature: -30 to 75° C (-22 to 167° F)
Operating Humidity: 5 to 95% noncondensing
Shock & Vibration: ETSI300-019-1.4
Certifications: FCC, ICC, CE, RoHS
System
Frequency: 2.4 GHz
Operating Frequency: 2412-2462 MHz
Gain: 10.4-11.2 dBi
Cross-Polarization Isolation: 23 dB min.
Max. VSWR: 1.6:1
Beamwidth: 55° (H-pol) / 53° (V-pol) / 27° (Elevation)
Polarization: Dual linear
| SKU | NSM2 |
| MPN | NSM2 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
1 Year Warranty
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: NSM2 • MPN: NSM2
Product Reviews
More from this category
TP-Link
RRP $185.90
$162.36inc
$23.54off RRP
Aristel (New)
AN504 4/5 port switch 4 POE with uplink port 10/100 60 watt
SKU: AN-504RRP $97.90
$65.34inc
$32.56off RRP
Ubiquiti
Ubiquiti UA-G2-SK-PRO UniFi Access Single Door Starter Kit Professional
SKU: UA-G2-SK-PRO $1,049.40inc