About Ubiquiti U7-LR UniFi U7 Long-Range
Ubiquiti U7-LR UniFi U7 Long-Range, Ceiling Mounted WiFi 7 AP 2.5 GbE - No POE Injector Included
- WiFi Standard : WiFi 7
- Spatial Streams : 5
- Coverage Area: 160 m² (1,750 ft²)
- Max. Client Count: 300+
- Uplink :2.5 GbE
- Mounting: Ceiling, Wall (Plastic Mounting Plate included)
- Power Method: PoE
| SKU | U7-LR |
| MPN | U7-LR |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.003240000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: U7-LR • MPN: U7-LR
Product Reviews
More from this category
TP-Link
TP-Link Archer VR400 AC1200 Wireless VDSL/ADSL Modem Router
SKU: NWTL-ARCHERVR400RRP $185.90
$162.36inc
$23.54off RRP
Aristel (New)
AN504 4/5 port switch 4 POE with uplink port 10/100 60 watt
SKU: AN-504RRP $97.90
$65.34inc
$32.56off RRP
Ubiquiti
Ubiquiti UA-G2-SK-PRO UniFi Access Single Door Starter Kit Professional
SKU: UA-G2-SK-PRO $1,049.40inc