About Ubiquiti U7-Pro-XGS UniFi AP WiFi7 10GbE Indoor White
Ubiquiti U7-Pro-XGS UniFi AP WiFi7 10GbE Indoor - No POE Injector
Unifi U7-Pro-XGS Ceiling-mounted 8-stream WiFi 7 AP with dedicated spectral scanning radio and 10/5/2.5/1 GbE support.
- WiFi 7 with 6 GHz support
- 8 spatial streams
- Real-time spectral analysis for enhanced channel selection
- 160 m² (1,750 ft²) coverage
- 500+ connected devices
- Powered using PoE++
- 10 GbE uplink
| SKU | U-PRO-XGS |
| MPN | U7-PRO-XGS |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.013500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
No brochure is available for this product.
Need more information or assistance with this product?
Contact us on 1300 665 970 or complete an online enquiry and one of our staff members will get back to you as soon as possible.
SKU: U-PRO-XGS • MPN: U7-PRO-XGS
Product Reviews